Cześć nazywam się Ewosław. Swoją przygodę z nurkowaniem rozpoczęłam w wieku 12 lat. Spędziłam wakacje z rodzicami na wyspie Lanzarote. Przy naszym hotelu znajdowała się baza nurkowa Pszczyna , oraz centrum nurkowe Pszczyna. Ponieważ uwielbiam pływać już pierwszego dnia obserwowałam z zainteresowaniem zajęcia prowadzone przez nurków z centrum nurkowego Pszczyna. Kolejnego dnia ja i mój tata zapisaliśmy się na podstawowy  kurs nurkowy Pszczyna. Instruktor zaproponował nam tak zwane Intro nurkowe Paszczyna. Jest to nurkowanie wprowadzające, poprzedzone wykładem na temat bezpieczeństwa i zasad nurkowych. Instruktor z centrum nurkowego Pszczyna  zapytał nas czy nie mamy chorób przewlekłych lub innych dolegliwości, ponieważ osoby z astmą oskrzelową z perforowaną błoną bębenkową, chorobami płuc i serca, padaczką nie mogą nurkować. Po pierwszym nurkowaniu Pszczyna z instruktorem byłam zachwycona podwodnym światem. Zobaczyłam życie oceanu, którego nigdy wcześniej nawet sobie nie wyobrażałam. Spotkałam rekina zwanego Angle Shark, który maskował się wśród podwodnych wodorostów i machał do nas ogonem. Następnie wpłynęliśmy w ławice dorad. Wtedy wiedziałam już że chce zostać nurkiem .

W czasie tego pobytu zrobiliśmy podstawowy stopień nurkowy tak zwany OWD-Open Water Diver Padi Pszczyna . Stopień ten daje możliwość nurkowania do 18 metrów z partnerem, który posiada minimum taki sam stopień. Ja dostałam jednak stopień Junior Owd Padi Pszczyna ponieważ nie miałam jeszcze piętnastu lat. Kurs składał się z bardzo przyjemnej części praktycznej w której ćwiczenia odbywały się na basenie nurkowym Pszczyna i w zatoce oraz z części teoretycznej wymagającej od nas opanowania podstawowych  wiadomości o nurkowaniu. Po pozytywnym zdaniu egzaminów  kursu podstawowego nurkowania Pszczyna ruszyliśmy z naszym instruktorem nurkowania Pszczyna na pełne morze. Pierwsze moje podwodne kroki skierowaliśmy do Muzeum Atlantico, które znajduje się 14 metrów pod wodą. Muzeum składa się z 300 zatopionych rzeźb ludzkich postaci uchwyconych podczas różnych czynności. Było to dla mnie niesamowite przeżycie.

Po powrocie z wakacji postanowiliśmy kontynuować nurkowanie. Znaleźliśmy profesjonalne Centrum Nurkowe BeskidDivers Pszczyna. Już na pierwszym spotkaniu zachwycił nas profesjonalizm szefa centrum Adriana Gałosza. Instruktor Nurkowy Pszczyna przedstawił nam jak powinien przebiegać plan rozwoju początkującego nurka. Od początku uświadomił nam jak wspaniałą przygodą jest nurkowanie Pszczyna, ale także wspomniał o niebezpieczeństwie. Dowiedzieliśmy się, że nurkowanie jest sportem partnerskim. Dlatego moim partnerem został mój tato. Na początku robił to tylko po to, aby sprawić mi przyjemność, ale w ciągu następnych miesięcy tak zachwycił się tym sportem, że osiągnął stopień instruktora.

  Z początkiem zimy zaczęliśmy przygotowania do kolejnego stopnia nurkowego AOWD Padi Pszczyna  czyli Advanced Open Water Diver Pszczyna. Kurs ten pozwala nurkować na głębokość 30 metrów. Obejmuje on  5 nurkowań w tym 2 nurkowania obowiązkowe czyli nurkowani głębokie Pszczyna i nurkowanie nawigacyjne Pszczyna.  A pozostałe są do wyboru: nurkowanie doskonała pływalność Pszczyna, nurkowanie wrakowe Pszczyna, nurkowanie noce Pszczyna a także nurkowanie fotograficzne Pszczyna. Oczywiście w moim wieku robiłam te kursy w wersji Junior. Dzięki nabyciu nowych umiejętności poczułam się  w wodzie bardziej komfortowo, a to zachęciło mnie do dalszego rozwijania się. Teraz spędzaliśmy w wodzie każdy weekend. W ciągu roku odbyliśmy wiele nurkowań  na popularnym w południowej Polsce akwenie Zakrzówek.  Zrobiłam kursy nurkowe Nitrox Diver Pszczyna, Deep Diver Padi Psczyna , Wreck Diver Padi Pszczyna, Night Diver Padi Pszczyna, Rescue Diver Padi Pszczyna. Nurkowanie zachwyciło mnie przede wszystkim tym, że mogłam poznać samą siebie, poczuć się wolną, niezależną od innych. Podczas nurkowana Pszczyna to ja steruje swoim postępowaniem, uczę się liczyć na siebie a jednocześnie dbać o partnera. Nurkowanie Pszczyna nauczyło mnie samokontroli i dyscypliny.

Kolejne nasze wakacje zawsze były już związane z nurkowaniem Pszczyna, mimo posiadania wielu umiejętności okazało się, że nie jesteśmy jeszcze tak doskonałymi nurkami. Nurkowanie Pszczyna  wymaga ciągłego doskonalenia się  w centrum nurkowym Pszczyna o czym przekonaliśmy się podczas nurkowania w prądzie morskim. Podczas nurkowania w prądzie masz wrażenie, że latasz, ale wymaga ono także koncentracji, płynięcia zawsze z prądem, neutralnej pływalności, aby cię nie wyrzuciło na powierzchnię. Dzięki temu możesz bezpiecznie zakończyć nurkowanie.

Zupełnie inne nurkowania były w cenotach. Tu czuliśmy się jak w bajce. Piękna przejrzysta lazurowa woda przeplatana byłą grą świateł dawała nam poczucie odkrywania nowego świata.
Nurkowanie Pszczyna to wspaniały sport, który pozwala na ciekawe poznawanie świata, nawiązywanie nowych kontaktów, czasem przyjaźni na całe życie, bo przecież nic tak nie łączy ludzi jak wspólna pasja. Dlatego zapraszam wszystkich do centrum nurkowego Pszczyna BeskidDivers na wspaniałe nurkowanie Pszczyna  oraz do zrobienia kursów nurkowych Pszczyna